“Myślę, że gdyby nie obozy Angloville, nie byłabym na tyle zmotywowana i pewna siebie, żeby robić to, co robię”

Julia

Julia Walczak

Trzykrotna Absolwentka programu Angloville Junior.

 
Julia, poza regularnym udziałem w obradach Europejskiego Parlamentu Młodzieży, ma za sobą własne przemówienie TEDx w języku angielskim! 

 

Poznajcie Julię i jej językową przygodę! 🙂

Magda, Angloville: Julio, na początek powiedz nam kiedy wzięłaś udział w kursie Angloville. 

 

Julia, Absolwentka: W kursie Angloville wzięłam udział trzykrotnie – latem 2017, latem 2018 i zimą 2019. 

 

Magda, Angloville: Który z nich spodobał Ci się najbardziej? 

 

Julia, Absolwentka: Myślę, że ten latem 2018. Głównie ze względu na moje nastawienie – wiedziałam, że będę się świetnie bawić, byłam już zaznajomiona z formatem kursu i podeszłam do niego z dużym zaangażowaniem od samego początku. Poza tym, obóz odbył się w niesamowicie urokliwym miejscu – Hotelu Chojnik, który zapewnił nam najwyższy standard wypoczynku i dogodne warunki do nauki w pięknej okolicy.

 

Magda, Angloville: Kto przekonał Cię do wzięcia udziału w programie?

 

Julia, Absolwentka: O programie dowiedzieli się od swoich znajomych moi rodzice. Z początku byłam bardzo niechętna do uczestnictwa, a perspektywa obowiązku mówienia wyłącznie po angielsku mnie przerażała. Szybko jednak okazało się, jak bardzo kurs Angloville przerósł moje oczekiwania. 

 

Magda, Angloville: Jak z perspektywy czasu oceniasz swoje uczestnictwo?

 

Julia, Absolwentka: Zdecydowanie najwyżej jak tylko się da! Oczywiście, stopień skorzystania z możliwości kursu zależy w dużej mierze od charakteru uczestnika, ale wygląda na to, że mój wpasował się w konwencję obozu idealnie. Poza czasem przeznaczonym na rozmowy z native speakerami starałam się wykorzystać każdą chwilę na doskonalenie umiejętności związanych z rozumieniem i używaniem w mowie języka angielskiego – mam na myśli rozmowy podczas posiłków, czy wspólne wieczorne gry w karty.  

 

Magda, Angloville: Co umożliwił Ci udział w kursie? 

 

Julia, Absolwentka: W samym czasie jego trwania umożliwił mi na pewno to, co z góry przewidziane – doskonalenie umiejętności w zakresie używania i rozumienia języka angielskiego. To jednak nie wszystko, co mu zawdzięczam. Myślę, że gdyby nie obozy Angloville, nie byłabym na tyle zmotywowana i pewna siebie, żeby robić to, co robię aktualnie. A wydaje mi się, że robię dużo. Od mniejszych i większych sukcesów w konkursach językowych, przez regularny udział w obradach Europejskiego Parlamentu Młodzieży, po wygłoszenie własnego przemówienia TEDx w języku angielskim. Oczywiście, do wszystkich tych inicjatyw przyczyniły się moje osobiste ambicje, ale również ogromne pokłady motywacji i inspiracji, jakie uzyskałam od osób poznanych podczas kursów  Angloville. Obozy dały mi również poczucie przynależności do świata i pozwoliły otworzyć się na międzynarodowe znajomości. 

 

Magda, Angloville: Wow! To dopiero sukcesy. Jakie jeszcze umiejętności zdobyłaś ns programie? 

 

Julia, Absolwentka: Na pewno te zagwarantowane od początku – mam na myśli wspomniane już przeze mnie doskonalenie używania i rozumienia języka angielskiego. Ważną cechą obozów Angloville jest to, że gromadzą osoby pochodzące z wielu anglojęzycznych państw, co umożliwia polskim uczestnikom osłuchanie się z różnymi akcentami. Tym samym, Angloville uczy również szacunku do odmienności – uczestnicy obozu stają się na tydzień bardzo zgraną społecznością, w której panuje wzajemne zrozumienie. Wiem, że z początku mówienie po angielsku do swoich polskich kolegów może wydawać się niezręczne, ale jest to, moim zdaniem, umiejętność konieczna do nabycia. 

Angloville wzbogaca uczestników również o umiejętności miękkie, takie jak wystąpienia publiczne. Każdy polski uczestnik jest podczas tygodniowego kursu zobowiązany do przygotowania anglojęzycznej prezentacji na wybrany temat. Podczas przygotowań do pierwszej z nich byłam przerażona. Na szczęście mój mentor był bardzo wspierający i pomógł mi zwalczyć stres związany z wystąpieniem. Podczas mojej ostatniej prezentacji nie miałam już problemów takich jak trema, czy brak płynności wypowiedzi. Teraz często wykorzystuję tę umiejętność w swoim codziennym życiu. 

 

Magda, Angloville: Nawet dorośli miewają problemy z prezentacjami. To wspaniale, że nauczyłaś się takiej umiejętności już w tym wieku. Zapytam jeszcze o doświadczenia związane z programem. Które z nich było najciekawsze? 

 

Julia, Absolwentka: Dobrze wspominam dowolność wyboru mentorów – mentorzy to z założenia osoby, z którymi uczestnicy spędzają najwięcej czasu, więc za każdym razem chciałam jakoś tę możliwość wykorzystać. Pamiętam, że pewnego lata już pierwszego dnia zakolegowałam się z chłopakiem pochodzącym z Wielkiej Brytanii. Przez jego silny akcent byłam w stanie zrozumieć tylko niewielką część tego, co do mnie mówił, dlatego zdecydowałam, że to z nim chciałabym rozmawiać najwięcej, żeby pozbyć się niepewności związanej z jego sposobem mówienia. Przez pierwsze dni faktycznie nasze rozmowy były bardzo niezgrabne, bo bez przerwy prosiłam o powtarzanie tego, co do mnie mówił, ale dzięki praktyce i częstym rozmowom, ostatniego dnia porozumiewaliśmy się już bez problemu. 

 

Magda, Angloville: Muszę przyznać, że to bardzo ambitne i umożliwiające szybszą naukę podejście. Na koniec powiedz proszę naszym czytelnikom w jaki sposób najlepiej przygotować się do wyjazdu na obóz? 

 

Julia, Absolwentka: Myślę, że najlepszym przygotowaniem jest odpowiednie nastawienie – Angloville pełen jest bardzo charakterystycznych dla siebie gier integracyjnych – do nich polecałabym wyjście ze swojej strefy komfortu i pozwolenie sobie na trochę tarzania się po ziemi, czy wyznawanie miłości nieznajomym osobom 🙂 

Zdecydowanie odradzam powtarzanie angielskich słówek i struktur gramatycznych na ostatnią chwilę – to nie jest sprawdzian! Native speakerzy nikogo nie oceniają i mają w sobie ogromne pokłady cierpliwości, a każda rozmowa z nimi czegoś uczy. Radziłabym pomyślenie wcześniej o kreatywnych pytaniach do nich, aby rozmowy nie były typowym „small talkiem”. Zamiast pytać każdego, jak ma na imię i skąd pochodzi, lepiej zapytać, czy smaruje chleb masłem jeśli je go z nutellą, albo co zabrałby na bezludną wyspę. To sprawi, że rozmowy będą ciekawsze, a Wy będziecie mogli poszerzyć swoje słownictwo. 

Przede wszystkim jednak, przygotujcie się na niezapomniany tydzień Waszych wakacji!

Jeśli podobał Wam się artykuł i sami chcielibyście opowiedzieć o swojej językowej historii – napiszcie do nas na Instagramie! 🙂

Chcesz dowiedzieć się więcej o obozach Angloville?

Napisz do nas i dowiedz się jak pomożemy Ci przełamać barierę językową!

[fc id='74' align= center][/fc]