Nauka angielskiego przez YouTube – czy to możliwe?

Nauka angielskiego przez YouTube.  
Wielu internautów zastanawia się nad tym, czy nauka języka angielskiego na YouTube jest możliwa? Otóż serwisy multimedialne to doprawdy niesamowite zjawisko. Platformy takie jak YouTube, Dailymotion, Reddit, Twitch czy Tumblr zrzeszają setki milionów użytkowników z całego świata. Można znaleźć na nich niemal wszystko – rozrywkę (nie zawsze najwyższych lotów), sztukę (masową i elitarną), a także różnego rodzaju materiały instruktażowe prezentowane przez specjalistów. Są one również doskonałym narzędziem do nauki języków obcych – w tym wypadku przede wszystkim angielskiego. Większość streamerów oraz osobistości internetowych posługuje się językiem angielskim, by dotrzeć do jak najszerszej widowni. Spora część z nich jest dodatkowo native speakerami, dzięki czemu mówią oni poprawną angielszczyzną, nie kalecząc jej niewłaściwymi naleciałościami i nie powielając złych nawyków językowych. Jedyne, co pozostaje przeciętnym użytkownikom, to korzystać, ucząc się języka angielskiego w sposób pasywny. Jak więc widać nauka angielskiego na YouTube jest możliwa i łatwiejsza niż mogłoby się wydawać!

Angielski + YouTube. Jakie są popularne kanały językowe?

Język angielski na YouTube to przede wszystkim ogromne zasięgi. Wielu użytkowników tego serwisu wykorzystuje je, by dotrzeć do innych ludzi i podzielić się z nimi swoimi przemyśleniami. W swoich filmikach przekazują wiedzę i umiejętności. Z reguły są to krótkie materiały instruktażowe – trend ten dotyczy również nauki języków obcych (w tym, oczywiście, języka angielskiego). Gdzie uczyć się angielskiego? Istnieje wiele kanałów o tematyce lingwistycznej, niektóre bardziej profesjonalne, inne prowadzone raczej ,,na luzie”. Ich prowadzący często specjalizują się w innych elementach, mają również różne metody szkoleniowe. Przykładowo Daily Dose of English jest przeznaczony dla użytkowników zaawansowanych, Doing English skupia się na wymowie, zaś Linguaspectrum dotyka całości zagadnień związanych z językiem angielskim. Widać więc, jak na dłoni, że „angielski” YouTube jest bardzo bogaty w wiedzę. Trzeba tylko wiedzieć, jak z niej skorzystać.

Nauka języka angielskiego w internecie – zasada działania

Jak wygląda nauka angielskiego na YouTube? Na serwisach multimedialnych uczymy się go mimo woli. Oczywiście, pewien poziom znajomości języka jest wymagany, by zrozumieć, czego w ogóle dotyczą, jednak każda kolejna godzina spędzona na słuchaniu podnosi nasze umiejętności. Szybko osłuchujemy się z językiem angielskim, a wiele osób (w tym również autor niniejszego wpisu) często zaczyna nawet w nim myśleć. Nauka angielskiego na YouTube opiera się do pewnego stopnia na zjawisku tzw. immersji językowej. Działa to niemal podobnie, jak w przypadku nauki angielskiego za granicą. Istne „zanurzenie” w języku pozwala na pełną interakcję z nim poprzez mowę, wzrok oraz słuch.

Czy nauka języka angielskiego na YouTube jest skuteczna?

Mimo iż YouTube pozwala silnie obcować z językiem angielskim, często skutecznie go przy tym ucząc, nie jest w stanie całkowicie zastąpić profesjonalnego kursu językowego. Wyjazdowe szkolenie (angielska wioska bądź kurs angielskiego za granicą) jest, na dzień dzisiejszy, zdecydowanie najskuteczniejszą metodą nauki. Jednakże, dla osób, które z różnych powodów nie mogą z niego skorzystać, Internet wciąż stanowi najlepsze rozwiązanie. Nauka języka na YouTube jest wygodna i elastyczna – możemy korzystać z niej wtedy, kiedy mamy taką potrzebę, a także dysponujemy określoną ilością czasu. Samodzielnie dostosujemy też tempo nauki oraz będziemy mogli wybrać najbardziej interesujące nas zagadnienia. Niezaprzeczalnym atutem nauki języka na YouTube jest też (a może przede wszystkim) fakt, że jest ona darmowa.

Język angielski dla dzieci? YouTube jest do tego idealny!

Nauka języka na YouTube jest szczególnie wskazana dla dzieci, które mimowolnie, oglądając bajki oraz krótkie filmiki chłoną słówka i konstrukcje zdaniowe. Ważne jednak jest to, by podczas oglądania, materiały były dostosowane do poziomu dzieci. Najlepiej jest wybrać kanały edukacyjne, które traktują angielski jako narzędzia do nauki dzieci.  

Newsletter