Wielkanoc po angielsku – świąteczne tradycje w Wielkiej Brytanii

»Przełam bariery językowe w 6 dni«

wielkanoc po angielsku

»Nabierz płynności językowej«

Z uwagi na zbliżające się święta Wielkiej Nocy, warto połączyć przyjemne z pożytecznym i swoją naukę angielskiego wzbogacić o nowe słówka. Zastanawiasz się, jak Anglicy obchodzą Wielkanoc i jakie są najczęściej używane zwroty po angielsku dotyczące Wielkanocy?

Początki Wielkanocy w Wielkiej Brytanii

Mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa mniejszą wagę przykładają do religijnego aspektu świąt, zarówno Wielkanocnych, jak i Bożego Narodzenia. Jednocześnie dbają o tradycje kulturowe i cenią swoje rytuały. Wielkanoc, po angielsku „Easter”, na Wyspach ma swoje źródło w wierzeniach pogańskich, ponieważ nazwę wzięła od anglosaskiej bogini wiosny Eostre. Była symbolem płodności, dlatego czczono ją na wiosnę. Wiązała się z tym uroczystość żegnania zimy, podczas której rozpalano ognisko i przeganiano złą pogodę.

Czy Easter Bunny przynosi prezenty?

Easter Bunny, czyli zajączek wielkanocny to symbol świąt na Wyspach Brytyjskich. Dzieci wierzą, że to właśnie on chowa czekoladowe jajeczka w ogrodzie przed uroczystym „egg hunt”. Polowanie na jajka odbywa się w niedzielny poranek. Z utęsknieniem oczekują go dzieci, ponieważ osoba, która odnajdzie największą ilość jajek, zostaje okrzyknięta zwycięzcą, a ponadto będzie mogła zjeść najwięcej słodyczy. Easter Bunny przypomina zimowego Mikołaja, który ocenia, czy dzieci zasłużyły sobie na prezenty. Obecnie występuje raczej jako postać stworzona do celów komercyjnych i kojarzy się ze sprzedażą czekoladowych jajek, pluszaków i zabawek.

»Poznaj native speakerów z całego świata«

Świąteczna atmosfera a sklepowe promocje

Mogłoby się wydawać, że brytyjska Wielkanoc ogranicza się głównie do spożywania najróżniejszych odmian czekoladowych jajek. Wszyscy producenci z branży cukierniczej prześcigają się w produkcji wielkich „Easter eggs” i słodkich „mini eggs”. Tradycyjnym zwyczajem jest obdarowywanie rodziny i przyjaciół jak najbardziej unikatowym jajkiem z czekolady. Poza tym, mieszkańcy Wielkiej Brytanii korzystają z „bank holidays”, czyli dni wolnych od pracy, które w trakcie Wielkanocy obejmują piątek i poniedziałek. W wolnym czasie, podobnie jak Polacy, ucztują w domu z rodziną. Wyjątkiem jest Wielkanocny Poniedziałek, podczas którego wszystkie sklepy są otwarte i organizują świąteczne promocje.

»Nawiąż międzynarodowe znajomości«

Najważniejsze angielskie słówka związane z Wielkanocą

 • Easter - Wielkanoc
 • Maundy Thursday / Holy Thursday – Wielki Czwartek
 • Good Friday – Wielki Piątek
 • Holy Saturday – Wielka Sobota
 • Easter Day – Niedziela Wielkanocna
 • Bank Holiday – Poniedziałek Wielkanocny
 • Holy Week – Wielki Tydzień
 • Lent – Wielki Post
 • Resurrection - zmartwychwstanie
 • fast/fasting – post
 • egg hunt – polowanie na jajka

Pamiętaj, by spędzić ten czas z rodziną

Zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii, Wielkanoc to czas, który najchętniej spędzany jest w towarzystwie bliskich. Słodkości i prezenty są jedynie pretekstem do wyrażenia uczuć. Jeśli zainteresowały Cię wielkanocne tradycje mieszkańców Wielkiej Brytanii, podziel się nimi ze swoją rodziną. Tym najmłodszym z pewnością przypadnie do gustu szukanie czekoladowych jajek w ogrodzie!

»Zamieszkaj w Angielskiej Wiosce«

Dowiedz się więcej

Jeżeli chcesz sprawdzić czy poradzisz sobie w anglojęzycznym środowisku lub chcesz dowiedzieć się więcej o Angielskiej Wiosce – zostaw kontakt do siebie.

1 Step 1

Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.

keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Newsletter