Gdzie na wakacje w Wielkiej Brytanii?

wakacje anglia nad morzem

 

Wielka Brytania nie kojarzy się z atrakcyjną destynacją na letnie wakacje. Poza kursami języka angielskiego i wycieczkami do Londynu zwanymi city breaks, mało kto wie, że Anglia skrywa w sobie urocze miasteczka nad morzem, jeziora i historyczne zamki. W tym roku Brytyjczycy są rozpieszczani przez pogodę, gdyż dni deszczowe przeplatają się ze słonecznymi, a temperatura dochodzi nawet do 30°C. Jeżeli chcesz poznać nowe rejony Wielkiej Brytanii i udać się na nietypowe wakacje, sprawdź gdzie warto się wybrać.

Kemping nad jeziorem

Lake District to obszar znajdujący się w północno-zachodniej Anglii i stanowi jedną z najbardziej popularnych destynacji wakacyjnych w Wielkiej Brytanii. Ta malownicza kraina w części obejmuje Park Narodowy, błękitne jeziora, otoczone górami. Znajduje się tam najwyższy szczyt Anglii w paśmie górskim Southern Fells - Scafell Pike położony na wysokości 978 m n.p.m. Infrastruktura Krainy Jezior jest wysoce rozwinięta i przygotowana na turystów. W zależności od upodobań możesz wynająć tam typową, angielską chatkę cottage, zatrzymać się w pensjonacie i spać pod namiotem.

wakacje anglia w górach

Na terenie parku narodowego wyznaczonych jest kilka szlaków, ale zgodnie z brytyjskim prawem, turyści mogą poruszać się niemalże po całym terenie parku, w granicach rozsądku, by nie zniszczyć tamtejszej fauny i flory. Krajobraz roztaczający się ze szczytów Lake District jest typowo “angielski” - delikatne, górzyste łąki, wąskie jeziora morenowe. Krajobrazy te można odnaleźć w XVIII-wiecznych pejzażach brytyjskich romantyków, a także w dziełach wielkich poetów - Wordswortha, czy Coleridge’a.

Relaks na plaży

Wielka Brytania z każdej strony otoczona jest morzem, dlatego miejsc na wypoczynek na plaży jest tam wiele. W zależności od Twoich oczekiwań możesz wybrać spośród turystycznych kurortów, w których atrakcji jest co niemiara lub zatrzymać się w niewielkiej cottage - angielskiej wiosce, gdzie w ciszy i spokoju odpoczniesz w otoczeniu pięknych krajobrazów. Na południu Anglii najbardziej atrakcyjną, nadmorską miejscowością jest niewątpliwie Brighton. Okolica Brighton otoczona jest z jednej strony zielenią Parku Narodowego South Downs, a z drugiej kanałem La Manche. Brighton to miasto idealne na wakacyjny wypoczynek dla młodych i rodzin z dziećmi. Skrywa w sobie liczne sklepiki w The Lanes (wąskich uliczkach w centrum miasta), kameralne kawiarnie, topowe restauracje i nocne kluby. Brighton Pier to obowiązkowy punkt wycieczki - molo, które ma 524 m długości i znajduje się tuż przy Brighton Beach (plaży) i akwarium Sea Life. Podobnie jak w Londynie, Brighton ma swoje “Eye” - diabelski młyn, z którego można podziwiać krajobraz na całe miasto.

wakacje anglia brighton eye

Jeżeli chcesz odwiedzić najbardziej wystający punkt na zachodzie Anglii, wybierz się do Porthcurno, Sennen lub St. Ives w Kornwalii. Miasteczka te położone są w obszarze Penwith Heritage Coast. St. Ives, zlokalizowane nad Oceanem Atlantyckim i Zatoką St. Ives jest najbardziej turystyczną miejscowością w tamtej okolicy. Mimo wszystko odnajdziesz tam spokój i będziesz mógł zaszyć się w niewielkiej, nadmorskiej chatce z książką w ręku.

Historycznym tropem

Na północy, w niedalekiej odległości od Lake District znajduje się historyczny zamek Lancaster, który w przeszłości był używany jako sąd i więzienie ze słynnymi Czarownicami z Lancashire jako rezydentkami. Teren zamku otwarty jest dla zwiedzających przez cały rok, dlatego będąc w pobliżu, warto skorzystać z okazji, by na własne oczy ujrzeć tę XII-wieczną budowlę w pełnej okazałości. Żyli tam bowiem nie tylko więźniowie, ale również sędziowie i ich służba.

wakacje anglia zamek historyczny

W kierunku Cambridge, na północnym wschodzie Anglii znajduje się Woburn Abbey, opactwo, które było domem dla Dukes of Bedford (diuków Bedford) przez niespełna 400 lat. Dla zwiedzających udostępniono kolekcję obrazów, która zawiera dzieła np. Van Dycka, czy portret Elżbiety I namalowany przez Gowera w 1588 roku. Odwiedziny w opactwie Woburn to prawdziwa podróż w czasie - przespaceruj się po imponujących ogrodach, czy arystokratycznych komnatach z umeblowaniem prosto z XVIII wieku i poczuj się jak książę lub księżna Bedford.

Newsletter