• 0.000000lag
  • 0.000000lag
  • 0.000000lag
  • 0.000000lag
  • 0.000000lag
  • 0.000000lag
  • 0.000000lag
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

+48 533 655 147
Zapytaj o kurs dla siebie

Wyślij
Wiadomość wysłana!

Popularność języka angielskiego. Skąd się bierze?

Choć mogłoby się wydawać inaczej, język angielski jest dopiero trzecim (po hiszpańskim i mandaryńskim) najczęściej używanym językiem świata. Jeśli zaś do native speakerów dołączymy osoby, które poznały jakiś język obcy, jego pozycja będzie jeszcze niższa. Skąd zatem wzięła się taka moc i popularność języka angielskiego? Dlaczego to właśnie jego najczęściej uczymy się w szkole, dlaczego posługują się nim dyplomaci, artyści i naukowcy? Odpowiedzi na te pytania wcale nie są takie oczywiste.

Język angielski – rys historyczny

Wiele osób przypisuje popularność angielskiego jego strukturze, gramatyce i fonetyce, twierdząc iż jest to po prostu najprostszy język na świecie. Jednakże jego pozycja, o czym często się zapomina, wynika przede wszystkim z historii. W szesnastym, siedemnastym i osiemnastym wieku, Londyn sprawował kontrolę nad połową świata, a powiedzenie: „Nad Brytyjskim Imperium słońce nigdy nie zachodzi” opisywało ówczesną rzeczywistość. Indie, Ameryka Północna oraz wiele innych obszarów świata znajdowało się pod stałym wpływem brytyjskiego kolonializmu. Decyzje zapadające w Londynie kształtowały politykę, ekonomię, a nawet obyczaje w krajach oddalonych od siebie o tysiące kilometrów. Choć w tamtych czasach mogło się to wydawać niemożliwe, język angielski którym posługiwali się mieszkańcy Indii brzmiał niemal identycznie jak język angielski w Anglii, czy Walii.

Angielski oficjalnym językiem nauki

Wiek dziewiętnasty, zwany również „wiekiem przemysłu” to dalsze wzmocnienie pozycji Wielkiej Brytanii. Tym razem elementem kluczowym był przemysł oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne. Język angielski już w tamtych czasach był głównym językiem nauki – opisywano za jego pomocą wszystkie najważniejsze odkrycia. W ówczesnym okresie zaczęła również rosnąć pozycja Stanów Zjednoczonych – była kolonia brytyjska wyzwoliła się spod jarzma Imperium, jednak zakorzeniona w niej kultura oraz język angielski pozostały praktycznie niezmienione. Po upływie stu lat, oba kraje oddzielone od siebie oceanem, rozdawały karty we wszystkich najważniejszych dziedzinach – polityce, handlu, przemyśle oraz nauce, a ostatnio również w rozrywce.

Dlaczego język angielski rządzi w mediach?

Prawdziwego przeskoku język angielski dokonał jednak dopiero w XX wieku. Po zakończeniu II wojny światowej eksplodowało zjawisko kultury masowej. Również w tej dziedzinie, już od najwcześniejszych lat, rysowała się wyraźna przewaga krajów anglosaskich. The Beatles, Elvis Presley, Bob Dylan, The Rolling Stones, hollywoodzka fabryka snów, brytyjska i amerykańska literatura – podobne przykłady można mnożyć godzinami. Obecnie, w czasach internetu i rozwoju technologii informacyjnych, język angielski stał się jeszcze powszechniejszy. Największe firmy kontrolujące sieć oraz technologie informatyczne są ulokowane w anglojęzycznych Stanach Zjednoczonych. Międzynarodowe serwisy, fora, wyszukiwarki, bazy danych – wszędzie tam króluje język angielski. Kto go nie zna, jest praktycznie wyłączony z obiegu informacji.

Popularność języka angielskiego stale rośnie

Mimo iż w żadnym okresie swojej historii język angielski nie był najpowszechniejszym z języków używanych na Ziemi, przez ostatnie 400 lat był bezsprzecznie najpotężniejszym. Wypierając łacinę jako język uczonych oraz spychając na dalszy plan języki takich mocarstw jak Francja, Niemcy czy Rosja, na stałe utrwalił się w świadomości ludzi. Dziś, bez znajomości języka angielskiego, trudno normalnie funkcjonować, a co dopiero zaistnieć na rynku pracy. Nie trzeba zatem długo tłumaczyć, dlaczego nauka języka angielskiego jest ważna i opłacalna. Znajomość języka angielskiego wzmocni naszą wartość na rynku pracy, pozwoli łatwiej kontaktować się z ludźmi innych narodowości oraz umożliwi rozumienie coraz powszechniej dostępnych treści tworzonych właśnie w języku angielskim. Języka angielskiego uczy się dziś około 1,5 miliarda ludzi na całym świecie.

Newsletter