Jak naprawdę ma na nazwisko rodzina królewska Wielkiej Brytanii?

Zastanawiałeś się kiedyś, jakie nazwisko nosi rodzina królewska z Wielkiej Brytanii? To zapewne moment, w którym wiele osób – a nawet fanów monarchii – zdziwi się, że królowa Elżbieta II, książę Harry czy książę William mają pełne imię i nazwisko – jak my wszyscy! To zaskakujące, w końcu losy popularnej rodziny śledzi z zapartym tchem cały świat. W tym wpisie uchylimy Ci rąbka tajemnicy dotyczącej historii rodu i odpowiemy na pytanie, jak brzmi pełne nazwisko rodziny królewskiej.

nazwisko rodziny królewskiej

Rodzina królewska w Anglii – czy jest jej potrzebne nazwisko?

Nazwisko – nam wydaje się czymś oczywistym i niezbędnym. W końcu służy do legitymowania się w szkole, pracy, opłacania rachunków, rozwiązywania kwestii prawnych czy korzystania z opieki medycznej. Mogłoby się wydawać, że nie da się bez niego funkcjonować. Mimo to trudno wyobrazić sobie sytuację, w której np. policjant dopytuje o nazwisko rodowe królowej Elżbiety II czy księcia Karola. Są oni przecież powszechnie znanymi, obdarzonymi wielkim szacunkiem i poważaniem osobami. A jednak nawet ci, we władaniu których znajduje się Anglia, mają swoje nazwisko! Jak brzmi i skąd pochodzi?

Zacznij swobodnie mówić po angielsku

Ród Windsorów – historia królewskiego nazwiska

Angielska rodzina królewska przez długi czas nosiła nazwisko niemieckiego pochodzenia, jednak szczególnie się z nim nie obnosiła, a w pewnym okresie nawet się nim nie posługiwała. Dopiero w 1917 r. król Jerzy V zadecydował o tym, że konieczna jest zmiana nazwiska na takie, które będzie miało angielskie brzmienie – stanęło wówczas na nazwisku Windsor, pochodzącym od nazwy rodzinnego zamku.

Kolejnej zmiany dokonała Elżbieta Windsor (dzisiaj znana jako Elżbieta II) – jej decyzja była ukłonem w stronę męża, Filipa. Królowa postanowiła, że brytyjska rodzina królewska będzie nosić nazwisko Mountbatten-Windsor.

Co ciekawe, pozostali członkowie royal family mają szerszy wybór – mogą posługiwać się nazwiskiem terytorialnym, jak np. Prince […] of York (Książę [imię] Yorku). Tę zwyczajową formę przyjęli chociażby książęta Harry i William, gdy wstępowali do wojska. Jak na nazwisko ma więc książę Harry? Do 2018 r. mógł pochwalić się tytułem księcia Henryka z Walii, po tym okresie nazywany jest księciem Sussexu. Pełne nazwisko rodowe księcia Williama brzmi Wilhelm Artur Filip Ludwik Mountbatten-Windsor (książę Cambridge), a ojciec książąt, Karol, nosi tytuł księcia Walii.

Dowiedz się więcej o kursach Angloville

Windsor, Mountbatten czy Wales – kto jest kim w brytyjskiej rodzinie królewskiej?

Biorąc pod uwagę to, jak usystematyzowane i pełne zasad jest życie rodziny królewskiej, dowolność w doborze nazwiska (rodowe lub terytorialne) może dziwić. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli książę posługuje się na co dzień pochodzeniem geograficznym, jego oficjalne nazwisko nadal brzmi Mountbatten-Windsor. Pod jakimi imionami można zatem znaleźć członków jednej z najsłynniejszych rodzin na świecie?

  • Elżbieta II – Elizabeth Alexandra Mary z dynastii Windsor, Z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych jej posiadłości i terytoriów królowa, głowa Wspólnoty, obrończyni wiary (obowiązujący w UK tytuł)
  • Filip – Philip Mountbatten, Jego Królewska Wysokość książę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, książę Edynburga, hrabia Merioneth, baron Greenwich
  • Karol – Charles Philip Arthur George Mountbatten-Windsor, Jego Królewska Wysokość książę Walii, książę Kornwalii, książę Rothesay
  • Kamila – Camilla Rosemary Shand (Parker Bowles), Jej Królewska Wysokość księżna Kornwalii
  • William – William Arthur Philip Louis Mountbatten-Windsor, Jego Królewska Wysokość książę Cambridge
  • Kate – Catherine Elizabeth Middleton, po ślubie Jej Królewska Wysokość księżna Cambridge, hrabina Strathearn, baronessa Carrickfergus
  • Harry – Henry Charles Albert David Mountbatten-Windsor, książę Sussexu, hrabia Dumbarton, baron Kilkeel
  • Meghan – Rachel Meghan Markle, po ślubie księżna Sussexu, hrabina Dumbarton, baronessa Kilkeel

Newsletter

[wysija_form id="1"]
3.7/5 - (3 votes)