Jak naprawdę ma na nazwisko rodzina królewska Wielkiej Brytanii?

nazwisko rodziny królewskiej

Zastanawiałeś się kiedyś, jakie nazwisko nosi rodzina królewska Wielkiej Brytanii? Wbrew pozorom, nie jest to powszechna informacja. To zaskakujące biorąc pod uwagę, że Wyspiarze mają bzika na punkcie swoich książąt. Śledzą każdy ich krok, a twarze członków rodziny przez cały rok nie schodzą z pierwszych stron gazet plotkarskich. W dzisiejszym wpisie uchylimy Ci rąbka tajemnicy dotyczącej królewskiego nazwiska.

Czy rodzinie królewskiej potrzebne jest nazwisko?

Zwykłym obywatelom nazwisko służy do legitymowania się w szkole, czy pracy, opłacania rachunków, rozwiązywania kwestii prawnych, a także podczas wizyty u lekarza. Nie sposób wyobrazić sobie, byśmy byli tego nazwiska pozbawieni. Z drugiej strony Królowa Elżbieta jest osobą powszechnie znaną, obdarzoną wielkim szacunkiem i poważaniem. Co najmniej dziwne byłoby, gdyby policjant poprosił ją o wylegitymowanie się dowodem osobistym. Co jednak z pozostałymi członkami rodziny królewskiej?

Losy pierwszego nazwiska królewskiego

Przed rokiem 1917 brytyjska rodzina królewska w ogóle nie miała, czy też nie posługiwała się nazwiskiem. Dopiero król Jerzy V podjął decyzję o tym, by jego najbliżsi przyjęli za swoje oficjalne nazwisko Windsor, zaczerpnięte z nazwy rodzinnego zamku Windsor. Królowa Elżbieta II dokonała drobnej zmiany w zasadzie ustalonej przez swojego pradziadka. Zdecydowała, że jej rodzina będzie nosić nazwisko Mountbatten-Windsor, odpowiadające połączeniu nazwisk jej i jej męża. Z kolei dalsza rodzina należąca do “royality” ma większy wybór. Może posługiwać się, zgodnie z tradycyjnym zwyczajem, nazwiskiem terytorialnym, np. Prince […] of York, co oznacza Książę [imię] Yorku. Taką decyzję podjęli książę William i Harry w momencie wstąpienia do wojska.

Windsor, Mountbatten, czy Wales?

Biorąc pod uwagę to, jak usystematyzowane i pełne zasad jest życie rodziny królewskiej, dowolność w wyborze nazwiska jest dość zaskakująca. Widocznie musi to wynikać z tego, iż tak naprawdę nie potrzebują posługiwać się czymś więcej niż swoim pierwszym imieniem. Najbliższa rodzina Królowej Elżbiety II należy do najbardziej popularnych i najlepiej rozpoznawalnych osób w kraju, jeżeli nie na całym świecie.

Newsletter