Jak dobrze zdać maturę z angielskiego? Poznaj nasze tricki

Pozytywny wynik na maturze z angielskiego - Angloville, kurs angielskiego

Myślisz, że egzamin maturalny to przeciwnik trudny do pokonania? Nic bardziej mylnego! Matura z języka angielskiego to schemat, którego można się nauczyć i podejść do niego na luzie. Trzeba znać tylko kilka tricków!


Obóz Językowy z Native Speakers dla Maturzystów.   SPRAWDŹ → 

Przygotowanie teoretyczne

Zakres materiału, który należy przyswoić do matury z angielskiego, jest jasno określony przez CKE. W części pisemnej należy spodziewać się zadań ze słuchu (np. po wysłuchaniu nagrania należy zaznaczyć, co jest prawdą, co fałszem), rozumienia tekstu czytanego (np. dobrać właściwy nagłówek do fragmentów tekstu) i wypowiedzi pisemnej na zadany temat (np. list). Egzamin ustny przeprowadzany jest po angielsku, ale polecenia na karcie zadań są zapisane po polsku. Po wejściu na salę maturzysta losuje swój zestaw egzaminacyjny, który składa się z trzech zadań. Cały egzamin trwa około 15 minut. Będzie to odgrywanie ról (dialog, w którym w jedną z postaci wciela się ktoś z komisji), opis ilustracji i pytania do niej. Na koniec zostaje materiał stymulujący. Na karcie zadań są trzy zdjęcia i krótki opis sytuacji-zadanie polega na wyborze jednego zdjęcia i uzasadnieniu swojej decyzji.


Cel

Aby zdać maturę z angielskiego, trzeba uzyskać co najmniej 30%, zarówno z części ustnej, jak i pisemnej. Czy to dużo? Pomyśl sobie, że to mniej niż połowa. Cały pisemny poziom podstawowy to 50 punktów. Zaznaczenie poprawnych odpowiedzi z pierwszej części egzaminu, czyli zadań ze słuchu, pozwala na uzyskanie 15 punktów (30%!). Tylko dzięki tej części zdasz maturę pisemną na poziomie podstawowym. Z dwóch zadań pisemnych możesz otrzymać w sumie 15 punktów. Tu nadrobisz stracone punkty już za sam schemat - wystarczy nauczyć się jak napisać list, ogłoszenie, notatkę, pocztówkę, zaproszenie czy list formalny. Uczysz się schematu, wypełniasz go tymi słowami, które mają na celu przekazania informacji z polecenia i zgarniasz 6 punktów (za formę i przekazanie informacji). 6 punktów to 12%. Brzmi nieźle? To odetchnij z ulgą i przejdźmy do praktyki.


Przygotuj się do Matury z Native Speakerami.   SPRAWDŹ → 
summerschool

Ćwiczenia praktyczne

Jak zatem zdać maturę z języka angielskiego? Przede wszystkim już wiesz, że nie ma co panikować. Nowa matura, szczególnie z języka obcego, to czyste schematy i jasne oczekiwania. Możesz się z nimi zapoznać na przykład w informatorze maturalnym. Mówi się, żeby pokonać przeciwnika, trzeba najpierw zostać jego przyjacielem. Poznaj maturę. Poznaj jej strukturę i punktację poszczególnych zadań. Przeglądaj egzaminy z poprzednich lat i oswajaj się z ich oprawą graficzną. Czytaj uważnie, jak są sformułowane polecenia, bo one zawsze napisane są w taki sam sposób. Poza tym zastosuj się do kilku rad.

  1. Mierz siły na zamiary. Jeśli chcesz napisać dobrze maturę z angielskiego (a nie tylko ją zdać!), to musisz się do tego przygotować o wiele lepiej. Same schematy nie wystarczą. Nauka języka to proces, który musi trwać. Jak długo? To kwestia indywidualna. Niektórzy po pół roku intensywnej nauki są w stanie przeprowadzić swobodnie rozmowę, dla innych rok to za mało, by zrobić podstawowe zakupy w spożywczym. Z angielskim jest o tyle łatwo, że ten język nas otacza z każdej strony - słyszysz go w radio i telewizji, wiele wyrażeń przeszło do języka potocznego (bo przecież wrzucasz posty na fejsie, robisz selfie i mówisz okay). Wykorzystaj to!
  2. Codzienne ćwiczenia gramatyczne. Kluczem do sukcesu jest rozłożenie działań w czasie. O wiele bardziej skuteczną metodą jest ćwiczenie choćby kilka minut dziennie niż pięciogodzinna sesja raz w miesiącu. Praktyka czyni mistrza.
  3. Zrób swoje materiały do nauki. Własnoręcznie wykonane fiszki (karteczki, na których po jednej stronie jest słówko po angielsku, a z drugiej po polsku), czy tablice gramatyczne, które przykleisz na ścianę, pomagają się uczyć już na etapie ich przygotowywania.

Obóz Językowy z Native Speakers dla Maturzystów.   SPRAWDŹ → 

Zadbaj o swoje samopoczucie

W nauce ważne jest środowisko pracy i atmosfera. Aby słówka dużo lepiej wchodziły do głowy, a zadania gramatyczne stały się logiczne, nauka musi być przyjemna. Otwórz okna i przewietrz pomieszczenie. Zapal świeczkę, włącz spokojną muzykę, daj sobie nagrodę za udaną naukę. Na przykład czekoladki. Spróbuj zanurzyć się w języku. Wyeliminuj na jakiś czas język polski ze swojego życia. Musisz znaleźć się w Wielkiej Brytanii, nie wychodząc domu. Zmień język w telefonie na angielski, oglądaj filmy po angielsku bez napisów i lektora, włącz angielskie stacje radiowe i podcasty. Po dwóch tygodniach całkowitego zanurzenia nagle zorientujesz się, że pisemny angielski, czy matura ustna to po prostu piece of cake!

Zapytaj o kurs

Nie masz pewności jaki kurs jest dla Ciebie?

Skontaktuj się z nami!

1 Step 1

Szczegółowe informacje na temat przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.

keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Newsletter