• 0.000000lag
  • 0.000000lag
  • 0.000000lag
  • 0.000000lag
  • 0.000000lag
  • 0.000000lag
  • 0.000000lag
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

+48 533 655 147
Zapytaj o kurs dla siebie

Wyślij
Wiadomość wysłana!

God Save the Queen – sto lat dla Królowej Elżbiety!

urodziny Królowej Elżbiety  

W sobotę 10 czerwca Królowa Elżbieta II będzie uroczyście obchodzić swoje 91 urodziny. Nie jest to jednak jej prawdziwa data urodzin. Elżbieta Aleksandra Maria urodziła się 21 kwietnia 1926 roku. Oficjalne urodziny tej najdłużej rządzącej monarchini w Wielkiej Brytanii będzie świętować cały kraj.

65 lat na tronie

Urodziny Królowej ElżbietyW 2017 roku minęło również 65 lat na tronie Królowej Elżbiety II. W lutym tego roku obchodziła ona swój szafirowy jubileusz (Sapphire Jubilee). Wydarzenie to miało jeszcze większe znaczenie, gdyż Elżbieta II jest pierwszą monarchinią w historii Zjednoczonego Królestwa, której udało się dotrwać tak szczytnego wieku. Z tej okazji brytyjska poczta wypuściła nowe, niebieskie znaczki pocztowe, a królewska mennica pamiątkowe monety. Żadna uroczystość związana z rodziną królewską nie byłaby spełniona bez pokazu gun salute* gwardii i dzwonienia dzwonów w opactwie Westminsterskim.

Dlaczego Królowa świętuje urodziny dwa razy w roku?

urodziny królowej elżbietyZgodnie z tradycją zapoczątkowaną w 1784 r. przez króla Jerzego II, urodziny królewskie obchodzone są oficjalnie w pierwszą lub drugą sobotę czerwca. Król Jerzy, który urodził się w listopadzie, obawiał się złej pogody, która mogłaby uniemożliwić zorganizowanie uroczystości. Z tego względu postanowił przenieść swoje oficjalne urodziny na czerwiec i połączyć je z odbywającą się wówczas paradą militarną Trooping the Colour. Tradycja ta przetrwała do dziś – jak widać, Brytyjczycy bardzo cenią sobie słoneczne czerwcowe dni.Jak Brytyjczycy świętują urodziny swojej Królowej?

Tradycją podczas świętowania urodzin Królowej jest Urodzinowa Parada - parada militarna gwardii królewskiej w Londynie, zwana Trooping the Colour on Horse Guards. Podczas ceremonii gwardia salutuje królowej przy akompaniamencie zgromadzonych zespołów, a królewska flaga powiewa pośród szeregów. Po paradzie rodzina królewska zwykle zbiera się na balkonie Pałacu Buckingham, aby wspólnie oglądać militarną defiladę lotniczą. W tym dniu cała społeczność Zjednoczonego Królestwa wychodzi na ulice i wspólnie świętuje to narodowe święto. Rodzina królewska do dziś jest symbolem tradycji i kultury obywateli Wielkiej Brytanii.

  *Royal Gun Salute – aby oddać honory monarchii, gwardia królewska salutuje wystrzelając dzieła w kilku lokalizacjach na terenie Londynu. Podczas urodzin Królowej jest to Green Park.

Newsletter