Kiedy Brytyjczycy obchodzą Dzień Matki i Dzień Ojca?

Kiedy Brytyjczycy obchodzą Dzień Ojca?

Z okazji Dnia Ojca, który w Polsce przypada na 23 czerwca, czyli najbliższy piątek, postanowiliśmy sprawdzić, kiedy Brytyjczycy celebrują swoich rodziców.

Początki Father’s Day w Stanach Zjednoczonych

Historia Father’s Day sięga początków XX wieku. Sierota Grace mieszkająca w Fairmount, Zachodniej Wirginii w Stanach Zjednoczonych po tragedii górniczej, w której zginęło 362 mężczyzn, namówiła lokalnego księdza na zorganizowanie mszy ku uczczeniu pamięci zmarłych ojców. Jednak dopiero w 1966 roku prezydent Johnson wyznaczył trzecią niedzielę czerwca na Father’s Day, a 6 lat później prezydent Nixon przypieczętował to ustanawiając święto narodowe. Tradycja ta przyjęła się w Wielkiej Brytanii.

Dzień Ojca w Polsce od 1965 roku obchodzony jest 23 czerwca, niezależnie od dnia tygodnia. Niestety wciąż nie dorównuje on Dniu Matki, o którym co roku już w kwietniu rozpisują się wszystkie gazety.

Rodzinna niedziela, czyli Mother’s Day w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii święto wszystkich mam nazywane jest Mothering Sunday lub po prostu Mother’s Day. W UK dzień celebracji jest ruchomy, przypada na czwartą niedzielę Wielkiego Postu. W tym roku był to 26 marca. W większości państw na całym świecie Święto Mamy obchodzone jest w drugą niedzielę maja. Dlaczego więc Brytyjczycy jako jedni z nielicznych obchodzą ten dzień w marcu? Ponieważ początkowo dzień ten nie miał nic wspólnego z matkami, tylko z religią. Chrześcijanie Zjednoczonego Królestwa w czwartą niedzielę Wielkiego Postu mieli udać się na mszę do swojego rodzicielskiego kościoła (mother church). W przeszłości z tej okazji można było wziąć dzień wolny od pracy, by powrócić do domu rodzinnego i spędzić ten dzień z najbliższymi, często obdarowując swoje matki kwiatami. Z czasem wątek religijny został zapomniany, a dzień ten zmienił się w Mother’s Day.

Kartka, czy prezent? Jak uczcić ten wyjątkowy dzień?

Mimo różnych dat, celebracje Dnia Matki i Dnia Ojca są podobne w Polsce i Wielkiej Brytanii. Podstawą tych świąt jest bowiem oddanie szacunku rodzicom, które okazywane jest tak samo, niezależnie od kraju. Większość “dzieci”, nawet tych dorosłych, decyduje się na wspólne spędzanie czasu z rodzicem, spacer, obiad, czy wyjście do kina. Popularne zwłaszcza w Wielkiej Brytanii jest obdarowywanie matek i ojców kartkami okolicznościowymi z osobistymi życzeniami. Oczywiście obydwa te święta mają swój wymiar komercyjny, a witryny sklepowe zachęcają promocyjnymi ofertami. Można podarować rodzicom symboliczny prezent, ale warto pamiętać o tym, że jego cena nie jest najważniejsza. Liczy się pamięć, okazanie miłości i szacunku dla rodzica w tym szczególnym dniu (i przez cały rok!).

Newsletter